STANISLAV BROKL - CHOV AKVARIJNÍCH RYB

ÚVOD

bod

CHOV RYB

bod

SLUŽBY

bod

ZAČÍNÁME

bod

RADY A ČLÁNKY

bod

ODKAZY

bod

FOTOGALERIE

bod

KONTAKT

STANISLAV BROKL - CHOV AKVARIJNÍCH RYB

bod
STANISLAV BROKL - CHOV AKVARIJNÍCH RYB
HOME SITEMAP MAIL
STANISLAV BROKL - CHOV AKVARIJNÍCH RYB
STANISLAV BROKL - CHOV AKVARIJNÍCH RYB
bod

ZAČÍNÁME

Založení akvária

Před založením akvária je nejdůležitější rozhodnutí jeho umístění. Nádrž by neměla být v blízkosti okna, zvláště tam, kde dopadají intenzivní paprsky slunce. Nejvhodnější umístění je nejvzdálenější stěna od okna, kde už sluneční paprsky nejsou tak intenzivní nebo nejlépe vůbec nedosahují. Při intenzivním, dlouhodobém ozařování akvária sluncem budeme marně bojovat s řasami jak na akváriu, tak i na rostlinách a zařízení akvária. Stejný problém vzniká i při intenzivním umělém osvětlení. Proto je vždy třeba pro zdárný chod akvária i přiměřeného umělého osvětlení. Pokud jsme vyřešili umístění akvária, je velmi důležité i jeho výška nad zemí. Život v akváriu většinou sledujeme z nějakého pohodlného křesla a tak bychom měli mít akvárium ve výšce očí, jako televizi, za kterou ji spousta mých přátel, po jeho založení, vyměnila.

Dalším důležitým rozhodnutím je jeho velikost. Zásadně nedoporučuji nádrže do padesáti litrů. To jsou větší vytíračky, s kterými budou mít zvláště začátečníci značné potíže. Ale je i pravdou, že mám pár přátel, kteří úspěšně chovali neonky několik let doslova v několika litrech vody. Pak je třeba pravidelná (týdenní ) výměna vody a okamžité odsávání zbytků nesežraného krmiva. Aby se člověk nestal otrokem akvária, je lepší od začátku uvažovat o akváriu o obsahu alespoň sto litrů a větším. Každému říkám, že čím větší akvárium si pořídí, tím méně bude s jeho provozem mít problémů.

Podle velikosti akvária je třeba zvolit i jeho podstavec, který by měl být odpovídající váze akvária, vody, štěrku, kamení a ostatního zařízení v něm. Pod nádrž je vhodné umístit centimetrový tvrzený polystyrén, protože sebemenší nerovnost může napuštěnou nádrž prasknout.

Vnitřní vybavení akvária je už na finančních možnostech každého jednotlivce, jelikož v dnešní době jsou možnosti nepřeberné.

Dno akvária je možné vyložit různorodým štěrkem a kameny, ať už nasbíraným v přírodě nebo zakoupeným v odborných prodejnách. Vždy je ale třeba dbát na jeho řádnou desinfekci (nejlépe ředěné Savo) a proprání, i když jsou štěrk, kameny nebo kořeny zakoupeny v obchodě. Pokud chceme ihned osazovat založenou nádrž vodními rostlinami, měla by mít voda teplotu nejméně 22 stupňů celsia. Vrstva písku na dně akvária musí být natolik vysoká, aby v ní mohli dostatečně zakořenit rostliny. V zadní části akvária vyšší. Rostliny sadíme tak, aby měli rybky v akváriu co nejvíce místa na pohyb. Tedy vzrostlejší rostliny k zadní a bočním stěnám akvária a menší rostlinky pak už po celé nádrži. Většina rostlin se sadí po kontrole kořenů (musí být bílé, ne shnilé nebo hnědé) a jejich částečného zkrácení do písku tak, aby byly celé ve štěrku až po krček rostliny. Nejlépe je chytit za kořeny mezi palec a ukazováček, zatlačit je až na dno akvária pod štěrk a pak je povytáhnout tak, aby byl vidět krček rostliny. Jsou však i rostliny plovoucí buď na hladině, které nesadíme nebo volně se přirůstající k podkladu (koření, kameni), ke kterým patří rostlina nejvhodnější k neonkám - Microsorium pteropus - hnědovka křídlatá. Tuto stačí provizorně připevnit (drátkem) k podkladu a ona časem sama přiroste. Nejvhodnější horniny k dekoračním účelům jsou žula, křemen, čedič, břidlice. Nevhodné jsou horniny s větším obsahem vápníku. Na chemismus vody a tím i na život v akváriu působí vhodně hnědé uhlí, které musí být dobře propráno a nesmí obsahovat pyrit. Je s ním však problém při odkalování nádrže, protože je lehké a odsáváme ho i s přebytečným detritem. Proto se mi osvědčili větší kousky, které přes odsávací zařízení - odkalovač neprojdou. K odkalování dna je nejlevnější třídecová plastová láhev s uřezaným dnem napojená na odpovídající hadici.

K technickým zařízením čistícím a okyselujícím vodu můžeme použít buď různé druhy samostatných hlav připevněných k molitanu nebo vzduchovací strojky (nejlépe se dvěma vývody) na připojení k filtru a vzduchovacímu kameni. Může se stát, že se nám voda v čerstvě založené nádrži zakalí. Počkáme několik dní, po kterých by měl zákal sám zmizet. Vzniká buď rozptýlenými drobnými částečkami nebo přemnoženými mikroorganismy. Dobře fungující filtr vše brzy spraví.

Rybky vkládáme do založené nádrže nejlépe až po týdnu, abychom se přesvědčili, že nám teplota v akváriu drží na potřebné teplotě. Pokud nemáme v místnosti potřebnou teplotu, jsou v odborných prodejnách různé druhy termostatů, podle obsahu nádrže. Doporučuji vždy koupit o málo silnější. Pro rychlejší zakořenění rostlin v novém akváriu slouží různé přípravky nebo technická zařízení. To je však na další kapitolu.

Množství rybek je limitováno velikostí nádrže a použitými technickými pomůckami. Běžně se doporučuje na jeden centimetr čtvereční rybky dva litry vody. Tedy na dospělého odchovance skaláry amazonské až 50 litrů vody. Další zásadou je nekupovat k malým rybkám velké a dravé rybky. Řada rybek, zvláště tetrovitých jsou rybky hejnovité, které doporučuji nakupovat v minimální množství 10 ks. Rovněž není dobré chovat společně větší množství druhů rybek než čtyři až pět. Není od chyby vyzkoušet nové akvárium nákupem několika málo pavích oček a v případě že jsou po čtrnácti dnech v dobré kondici, živě jezdí po nádrži a dobře přijímají potravu, mělo by být vše v pořádku a můžeme nakoupit rybky další. Nikdy nelijte do nádrže rybky i s vodou z přepravního sáčku. Většinou vám v prodejně rybky prodají s vodou z nádrže, ve které rybky mají a ta obsahuje řadu baktérií, které vám mohou zapříčinit nakažení nádrže. Rybky vylijte do síťky a ty pak teprve dejte do nádrže.

Dobře zařízená nádrž by měla fungovat jako malý přírodní biotop. Co rybky vyloučí, to spotřebují rostliny na růst. Ale i přes to se musí voda v akváriu pravidelně vyměňovat. Osobně doporučuji výměnu třetiny vody nádrže se současným odkalením dna, jedenkrát za měsíc. Toto množství můžete použít přímo z vodovodu. Je třeba jenom dodržet stejnou teplotu dopouštěné vody s vodou v akváriu. Chlór z vody brzy vyprchá filtrováním a vzduchováním. Při každé výměně vody (někdy i častěji) je třeba vymýt molitan v odsáté vodě. Nikdy ho nečistit chemickými přípravky. Vytvoří se v něm potřebné bakterie k správnému chodu akvária. U neonky obecné mám dlouholeté zkušenosti s pravidelnou výměnou téměř celé nádrže chlorovanou vodou přímo z vodovodu, potřebně ohřáté. U neonky červené to doporučuji maximálně s polovinou nádrže nebo pak s vodou odstátou.

Rybky je třeba se naučit krmit. Dnes je na trhu řada krmiv vločkových i granulovaných. Granulovaná krmiva jsou značně výživnější než vločková. Proto je třeba se s nimi naučit krmit. Raději nakrmit rybky dvakrát denně menším množstvím, než jednou za dva dny hodně. Krmivo by měly rybky sežrat rychleji, než dopadne na dno nádrže, kde ve štěrku začne na druhý dne zahnívat. Nejlépe je krmit rybky večer, kdy si sedáme k nádrži, abychom se z ní potěšili a mohli je při krmení pozorovat. Jedenkrát týdně krmení vynecháme úplně. Posílí to jenom zdraví našich rybek. V případě odjezdu na dovolenou můžeme rybky nechat nekrmené až 10 dní a bez problémů to vydrží, pokud jsou rybky starší pěti měsíců, což většina kupovaných rybek v prodejnách je. Nejhorší je svěřit akvárium po dobu dovolené sousedům, kteří rybkám nerozumí. Aby se měly vaše rybičky dobře, tak jim dopřejí krmiva tolik, že se nedožijí návratu z vaší dovolené. I vy před dovolenou nakrmte rybičky obvyklým způsobem. Mohu doporučit i mražená krmiva - patentky, žábronožky, buchanky nebo perloočky. Nedoporučuji používat živé nitěnky, které jsou zdrojem řady nákaz, i když je to jedno z nejvýživnějších krmiv. I nachytané živé perloočky by měly být vždy jen ze zdroje, kde se nevyskytují žádné ryby. Krmiva je vhodné střídat. Čím různorodější bude strava vašich rybek, tím budou v lepší kondici.

Věřím, že těchto pár rad pro úplné začátečníky v oboru akvaristiky vám pomůže ke správnému založení akvária a jeho úspěšného provozu. Pokud budete i po přečtení těchto řádků potřebovat nějakou radu, můžete se na mě obrátit telefonicky nebo mailem. Vždy vám rád poradím, pokud k tomu budou stačit mé znalosti. Přeji mnoho úspěchů s Vaším novým akváriem.
ÚVOD TEČKA CHOV RYB TEČKA SLUŽBY TEČKA ZAČÍNÁME TEČKA RADY A ČLÁNKY TEČKA ODKAZY TEČKA  FOTOGALERIE TEČKA KONTAKT
Copyright ©2023, webmaster
bod